Shaban Baksi | Vëllezërit Sejdiu rapsodë të pashterrshëm!

Më 10. 03. 2018 në Tetovë, në televizionin TOPESTRADA TV isha i ftuar si mysafir në programin muzikor folklorik, të cilin program  kulturor e udhëheqin vëllezerit Jashar dhe Idajet Sejdiu, të cilët janë rapsod të shkëlqyeshëm që me këngët e tyre të pashterrshme janë duke lënë  një bagazh shumë të çmuar, janë duke ju përcjellë edhe brezave të rinj!

Ju jam mirënjohës vëllezërve, rapsodëve Jashar  e Idajet Sejdiun për pritjen dhe realizimin e këtij emisioni folklorik me mua! E falenderoj stafin e këtij televizioni shumë të përkushtuar dhe të shkëlqyeshëm për punë televizive.

Ndonëse, adhuruesve të këngës folklorike si dhe të gjithë atyre që e ndjekin folklorin dhe  kanalin televiziv TOPESTRADA nga Tetova iu dëshiroj argëtim të këndshëm në  këtë emision folklorik të përgaditur nga dy vëllezërit Sejdiu nga Tetova, e që janë  duke e mbajtur të gjallë këngën e mirëfilltë shqipe, folklorin dhe te gjitha ato-këto që janë kombëtare shqiptare  ,suksese te metejme..

Me nderime Shaban Baksi, Prishtine

Ehe, miku! Nuk përceptohet Tetova nga larg!

Fadil LUSHI

Dikur moti, një nip kishte shkuar te dajallarët të kërkojë një cjap. Dhe dajët ia kishin plotësuar dëshirën. Por ama, “nipi axhami” kishte harruar të kërkojë edhe një zile që do t’i shkonte tamam për qafe cjapit. Një zile të tillë e kishte blerë në pazarin e evgjitëve…, por ishte zhgënjyer këmbë e krye, sepse cjapi nuk ishte për atë zile!?

P.S.
Ky paragraf, a pjesë e një teksti të shkruar, i dedikohet një shqiptari, i cili ca javë më parë, në një medium pamor, me pa të drejtë denigroi kontributin e tetovarëve karshi atdhetarizmit. Fatkeqësisht, shqiptari në fjalë, nuk jetoi në Tetovë, më shumë se një vit. Ehe, miku! Nuk perceptohet Tetova (me veshë po edhe me sy), nga larg.

Sporti në retrospektivë | K.F GRADEC 1977

Ngjarjet më të paharrueshme sportive e bëjnë vet jetën!Dikur, Klubi Fuftbollistik “Gradeci” nga fshati Gradec, tani Komuna e Vrapçishtit. Ishte viti i largët, viti 1977 kur u bë themelata e këtij klubi futbollistik.

MAQEDONIASHQIPTARE.COM

 

12 shenjat paralajmëruese që dërgon Universi kur je në rrugën e gabuar në jetë

Gjëja ndodh, kjo ndodh dhe universi na siguron me shenja të mjaftueshme delikate për të vendosur nëse duhet të vazhdojmë përgjatë shtegut apo hendekut të plotë. Këtu kemi 12 shenja të forta, të cilat tregojnë se mund të keni nevojë të ndryshoni jetën tuaj, ndoshta edhe në mënyrë drastike.

# 12 Humbja graduale e interesit
Shenja më e thjeshtë e zgjedhjes së gabuar të jetës është rënia graduale në ndjekjen e asaj që zgjodhët. Ju mund të keni filluar një karrierë të re ose mund të keni nisur një marrëdhënie të re me zell dhe besim maksimal, por me kalimin e kohës, e kuptoni se interesi juaj po pakësohet dhe se kënaqësia që keni menduar ju mund të gjeni nuk po vjen në rrugën tuaj. Përfundimisht, mund të përfundoni duke refuzuar zgjedhjen tuaj dhe mund të filloni të ndiheni të neveritshëm. Kushtojini vëmendje ndjenjave tuaja dhe ata do të zbulojnë kur është koha për të le të shkojë dhe të lëvizë.

# 11 Etje e vazhdueshme për ndryshim
Kur jeni në rrugë të gabuar, jeta juaj do të fillojë të sinjalizojë për një ndryshim. Ju do të filloni të ndjeni se diçka nuk është e drejtë dhe se diçka mund të mungojë. Ju, pa vetëdije, do të filloni të kërkoni një ndryshim. Ju mund të mendoni se mjedisi nuk është i drejtë ose se puna nuk është e drejtë dhe gjëra të tilla. Ndjenja e pakëndshme do të fillojë të rrjedhë dhe ju mund të ndjeni se rritet në ju. Mos e injoroni atë, etja për ndryshim duhet të shuhet dhe mund t’ju duhet ta bëni më shpejt se më vonë.

# 10 Ndërtimi i stresit
Një zgjedhje e gabuar ose lëvizja juaj në drejtimin e gabuar do të fillojë të shfaqet përmes niveleve të stresit tuaj. Ju mund ta gjeni veten të stresuar, por nuk jeni në gjendje të shpjegoni pse. Ju mund të mendoni se ka barrë të tepërt për ju, por ju nuk do të jeni të sigurt përse. Gjërat do të dukeshin normale dhe megjithatë ju do të ndjeni një nivel të shqetësimit. Kushtojini vëmendje faktorëve që nxisin këtë ndërtim dhe ju do të gjeni se ndryshimi mund të jetë i nevojshëm.

# 9 Ngecje dhe nervozizëm
Është e qartë se me ngritjen e stresit dhe ndjenjën e zhurmshme të ndryshimit do të të bënte nervoz. Mund të filloni të ndjeheni më i mërzitur (zakonisht) dhe madje gjërat më të vogla mund të merrni në nervat tuaja. Niveli juaj i frustrimit mund të rritet dhe ju do të ndiheni të penguar në çdo hap. Është vetëm mënyra e universit për të thënë se ju duhet të ndryshoni shtigjet tani.

# 8 Pandërgjegjshëm në kërkim të mundësive të reja
Nëse ju keni nisur në rrugë të gabuar dhe ndjeni që shenjat e mësipërme ju mbysin, ju do të filloni të kërkoni mundësi të reja edhe pa e kuptuar. Ju do të filloni të dalloni gjëra që do të duken shumë më mirë se çka po bëni tani dhe do të ndiheni të tërhequr ndaj atyre më të reja. Nëse kjo ndodh, sigurohuni që të kuptoni arsyet prapa saj.

# 7 Trupi juaj reagon negativisht
Duke pasur parasysh ndjenjën dërrmuese të ‘diçkaje nuk është e drejtë’, trupi juaj fillon të reagojë në të njëjtën mënyrë. Ju mund të filloni të merrni dhimbje koke të lehta, të cilat mund të jenë të rënda me kalimin e kohës, mund të keni dhimbje shpatullash dhe mbrapa për shkak të stresit të përfshirë, mund të filloni të ndiheni të shqetësuar në kohë etj. Trupi juaj dhe mendja juaj do të zbulojnë se mund të keni nevojë të filloni të shikoni gjërat ndryshe.

# 6 Ju filloni të izoloni veten
Kur e kuptoni se nuk jeni të kënaqur ose nuk jeni i sigurt për vendimet tuaja etj. Do të filloni të ndiheni më pak të kërkuar dhe më pak të dobishëm. Ju do të ndiheni, pa i thënë askujt, që nuk jeni duke bërë më të mirën tuaj. Kjo ndjenjë mund t’ju bëjë të izoloni veten disi dhe mund të filloni të shmangni ndërveprimin njerëzor. Mos i injoroni shenjat nëse kjo ndodh sepse mund t’ju çojë në një gropë depresive.

# 5 Mendimet tuaja bëhen të turbullta
A ju kujtohet koha kur ishit absolutisht i sigurt për atë që donit? A ju kujtohet qartësia që keni ndier kur keni bërë këtë zgjedhje? Nëse jeni në rrugë të gabuar, do të ndjeni të kundërtën e saktë të asaj ndjenje. Mendimet tuaja do të mërziteshin, shumë ide të çuditshme do të mbushnin mendjen tuaj dhe qartësia do të humbiste. Universi në thelb është duke u përpjekur t’ju thotë të mendoni me kujdes para se të bëni lëvizjen tuaj të ardhshme.

# 4 Përfituese fatkeqe
Një nga indikacionet më të forta që dërgon universi është përmes, atë që duket si një koincidencë. Kur të jeni në rrugën e drejtë, gjërat duket se bien në vend, por nëse nuk jeni, ata vetëm duket se janë më të ashpra për momentin. Ju mund të humbni një marrëveshje, ju mund të përballeni me një aksident të çuditshëm ose diçka të pazakontë mund të ndodhë që do t’ju pengojë të ndjekni rrugën e gabuar. I kushtoj vëmendje rastësish të tilla.

# 3 Nivelet e larta të shpërqendrimit
Eshtë e panevojshme të thuash, do të gjesh gjithmonë të hutuar. Natyrisht, pasi rruga që ju zgjodhi nuk ishte menduar për ju dhe nuk ishte vendi më i rehatshëm për të qenë në të, ju do të përfundoni duke mirëpritur distractions gjithashtu. Nëse vëreni se shpenzoni më shumë kohë në distractions dhe më pak në zgjedhjen tuaj, mund të jetë koha për të parë zgjedhje të tjera.

# 2 Vetëdyshimi i prishur
Një fakt që patjetër do t’ju bëjë të mendoni për rrugën në të cilën ndodheni, është ndjenja e dyshimit të jashtëzakonshëm për vetveten. Ju do të filloni të pyesni për çdo zgjedhje të jetës dhe do të ndiheni të mjerë pasi që rruga që keni zgjedhur nuk ishte ajo që ju duhej të ishte. Nëse kjo ndodh dhe ju mendoni se jeni duke humbur vetëbesimin tuaj, provoni të kërkoni mundësi të reja, ajo aktuale nuk mund të jetë ideale për ju.

# 1 Instinkti juaj nuk pajtohet
Instinkti është ai që ju drejton në një rrugë. Është një zë që vjen nga brenda, duke ju thënë nëse keni për qëllim të jeni në këtë rrugë apo jo. Besoni instinktet tuaja, ata janë si një lidhje e drejtpërdrejtë midis fatit dhe zgjedhjes suaj. Nëse instinkti juaj nuk pajtohet me zgjedhjet tuaja, nëse ndreq gjërat që bëni dhe nëse ju tregon se diçka mungon, mos e injoroni atë, sepse kurrë nuk do t’ju flasë përsëri.

Sulme terroriste? Italia jep alarmin pas një letre anonime në Ambasadë

Alarm terrorizmi në Itali pas një letre anonime mbërritur në Ambasadën e Tunizisë në Romë, e cila informon se shtetasi tunizian Atef Mathlouthi 41 vjeç po përgatit të kryejë një akt terrorist.

41 vjeçari tunizian është arrestuar disa herë nga Policia Italiane e qytetit të Palermos me akuzën e trafikut të drogës.

Sipas letrës anonime Atef Mathlouthi ka vënë në akt kryerjen e disa atentateve terroriste në kryeqytetit italian Romë, në qëndrën turistike të qytetit, në lokale, qëndra tregtare etj.

Policia italiane është vënë në kërkim të tij jo vetëm në Romë por dhe në qytete të tjera italiane.

“Nuk kemi asgjë konkrete vetëm një sinjalim nga një letër anonime e cila po verifikohet” informon policia italiane.

Foto e sinjalizimit të 41 vjeçarit tunizian është shpërndarë në të gjithë territorin si një islamist radikal i rrezikshëm.

Pak ditë më parë, 3 automjete të rënda TIR janë jane vjedhur nga një magazinë në Romë dhe  policia italiane është vënë në kërkim të tyre  me dyshimin se mund të përdoret për të kryer një atentat terrorist.

/Ora News

Trageti më i madh në botë ngre spirancën për herë të parë

Trageti më i madhë në botë për kroçera, “Symphony of the seas”, i prodhuar nga kantieri detar STX, filloi lundirmin e tij të parë dje në mëngjes nga porti i “Saint-Nazaire”, në perëndim të Francës, para qindra personave që kishin ardhur të vëzhgonin këtë manovër spektakolare.

“Symphony of the seas”, që është 362 metra i gjatë dhe 66 metra i gjerë, me një peshë prej 228 000 tonelatash, iu dorëzua kompanisë amerikane “Royal Caribbean Cruises Ltd” (RCCL), klient historik i “STX France”.

Ky mastodon i detërave, me një kosto prej një miliard eurosh, mund të presë më shumë se 8 000 persona në bord, mes të cilëve 2 200 anëtarë të ekuipazhit. Ai i merr binjakut të tij “Harmony of the seas”, që iu dorëzua RCCL-së nga STX-i në vitin 2016, titullin e tragetit më të madhë në botë për disa metra dhe kabina më shumë.

Një qytet i vërtetë lundrues, ai përmban më shumë se 66 000 metra katrorë hapësirë në restorante dhe argëtim, ku edhe një “Central Park”, ashtu si në Nju Jork, i pajisur me 12 000 lloje bimësh./ATA/

Obama: Koreja e Veriut përbën kërcënim serioz për gjithë botën

Ish-presidenti amerikan Barack Obama deklaroi se Koreja e Veriut përbën kërcënim real dhe zgjidhja e të cilit do të kërkojë bashkëpunim ndërkombëtar. Obama po ashtu ka thënë se SHBA-ja duhet të sigurohet se ka një sistem për të mbrojtur shtetet në rajon nga ndonjë sulm potencial me raketa nga Koreja Veriore.

“Koreja Veriore është kërcënim real dhe ka zhvilluar program të armëve që përbën kërcënim serioz jo vetëm në rajon por në gjithë botën. Deri tani është e qartë që nuk kemi arritur zhvillimin që kemi kërkuar. Mirëpo është shumë e rëndësishme të kuptojmë se individualisht, asnjë shtet nuk mund ta zgjidhë këtë problem më mirë se kur jemi të bashkuar”, deklaroi Obama.

Sipas Obamas, Koreja Veriore ka qenë shtet i larguar nga të gjitha normat ndërkombëtare dhe aq larg botës, sa që ka qenë e vështirë që të bëhet presion në regjimin e izoluar.

Nën administratën e Obamas, Uashingtoni ka zbatuar politikën e “durimit strategjik” kundrejt Koresë Veriore duke shpresuar se sanksionet do të detyronin Phenianin për të hequr dorë nga ambiciet e armëve bërthamore.

Zhduket Arlind Elezi nga Shkupi

Arlind ELEZI i lindur me 19/09/1989 në Shkup, me gjatësi 1.75 cm, flokët ngjyrë të zezë, ngjyra e syve e kafe, ka humbur kontaktet me familjen e ti nga dita e enjte datë 08.02.2018!

Sipas informacioneve të dhëna nga familjarët bëhet e ditur se Arlind ELEZI ishte liruar nga burgu “Fleury Merogy” i Parisit të Francës me datë 08/02/2018 dhe nga ajo ditë Arlindi nuk u bë i gjallë për familjarët e tyre!

Sipas familjarëve të Arlindit është shumë e çuditshme se si është e mundur që Arlindi të lirohet nga burgu dhe mos ti njofton të afërmit e ti që është liruar, mirëpo lajmin për lirimin e Arlindit familjarët e kishin marrur nga kompetentet Franceze, sipas familjarëve Arlindi nuk është e mundur që mos të hynë në rrjetin social të Facebook i cili para se të burgosej nga Policia Françeze tërë kohen e kalonte në Facebook!!

Arlindi gjatë qëndrimit të tij në Francë disa herë ishte i shtrim në spitalin e psikiatrisë në qytetin Annecy të Francës! Për rastin e humbjes pa gjurmë të Arlindit janë njoftuar edhe Xhandarmëria Nacionale e atij qyteti!

Deri sot as një informacion nuk na bën të kuptojmë për fatin e tij./topalbania.info