10 top transferët më të shtrenjta në Premier Ligë

Besoni ose jo listës se transferëve më të shtrenjta në histori të Premier Ligës i prin kësaj radhe dy portier

Edhe ky afat në Angli kaloi duke u shpenzuar më shumë se 1 miliardë funte, por tregu kryesisht ishte më interesant për skuadra që nuk jemi mësuar ti shohim të tilla në afat kalimtare verore

Më poshtë janë top 10 transferimët më të shtrenjta në këtë merkato verore në Angli.

Kepa Arrizabalaga (Chelsea) – 71.6 milionë funte

Thibaut Courtois nuk dëshironte më të rrinte në Stamford Bridge, kështu që Chelsea vendosi të thyej rekord botëror dhe ta paguaj klauzolën e portierit të Athletic Bilbao, Kepa Arrizabalaga. Presioni për të paguar 71.6 milionë funbte për një portier është se pavarësisht moshës 23 vjeçare portieri spanjoll ka treguar pjekuri gjatë karrierës se ti – por jo edhe shumë kualitet.

Alisson Becker (Liverpool) – 67 milionë funte

As ky nuk është sulmues por portier. Liverpool e realizoi këtë transfer më herët dhe nuk e la në momentet e fundit, duke e transferuar Alisson Beckerin. Numri 1 i Brazilit ishte njëri prej portierëve më të mirë në Seria A në Itali dhe këtë nuk e kishte parëve vetëm Liverpool por edhe shumë skuadra të tjera.

Fred (Manchester United) – 61.2 milionë funte

62.2 milionë funte është shuma që Manchester Untied ia pagoi Shakhtar Donetskit për të sjell Fredin në Old Trafford dhe duket si një biznes i mirë për një numër arsyesh. Jo vetëm mesfushori brazilian që do ta forcojë skuadrën e Jose Mourinhos por dinamika e tij dhe pasimet në qendër, bën të besojmë se ai mund ta nxerr më të mirën edhe nga Paul Pogba.

Riyad Mahrez (Man City) – 60 milionë funte

Manchester City kishte ofruar kaq para për Riyad Mahrez edhe në janar te Leicester City por marrëvesgja prej 60 milionë funte për lojtarin e vitit në Premier Ligë te vitit 2016 u shty për verë. Algjeriani do të forcojë tashmë pozitat në sulm dhe zgjedhjet për Pep Guardiolan në City, i cili ekip do të tentoi që të jetë skuadra e parë që rifiton titullin në këtë dekadë.

Jorginho (Chelsea) – 57 milionë funte

Trajneri i Chelsea Maurizio Sarri e bëri prioritet në klub kompletimin e blerjes se Jorginhos nga ish klubi i tij për 57 milionë funte dhe bëri mirë. Mesfushori italian ishte mesfushori i cili caktonte tempon e Sarrit në Serie A dhe pritet që të këtë rol kryesor në transformimin e Chelsea duke e bërë një skuadër tjetër, jo sikur jemi mësuar ta shohim.

Naby Keita (Liverpool) – 52.75 milionë

Marrëveshja për ta sjell Naby Keitan në Liverpool ishte formalizuar me RB Leipzig verën e kaluar kështu që tifozët kanë pasur kohë që të dinë çfarë do të presin nga mesfushori. Hapi i tij, aftësia dhe kreativiteti tregojnë më shumë se jemi mësuar për të. Nëse Keita është në formën e tij të mirë – për shkak se shpesh di të jetë i padisiplinuar – do të shton një dimension të ri te lojës se Liverpool.

Fabinho (Liverpool) – 43.7 milionë funte

Nëse Keita është një transfer i Liverpool që sjell më shumë spektakël bashkë me Alisson që është njëri prej transferëve më të shtrenjta, ndoshta Fabinho është dinaku i mesfushës se tyre. Një blerje prej 43.7 milionë funte nga Monaco, një mbrojtës i kthyer në mesfushorë defansivë është një lojtar i atillë që gjërat i bën të duken të lehta, por që Liverpoolin e bën skuadër të fortë.

Felipe Anderson (West Ham) – 42 milionë

Ëest Ham janë skuadra tjetër që thyen rekord brenda klubit të tyre për të transferuar për 42 milionë funte Filipe Anderson nga Lazio. Braziliani ka treguar vetveten se është njëri prej lojtarëve më të mirë në Serie A. Shpresa është që ai të këtë formën më të mirë nën urdhrat e trajnerit aventurist, Manuel Pellegrini.

Richarlison (Everton) – 40 milionë euro

40 milionë eurot që Everton ia pagoi Ëatrfordit për Richarlison këtë verë kanë qenë burim i shumë debatëve pasi që është konsideruar konfuze të paguhen kaq para për një sulmues që nuk ka shënuar gol që nga nëntori. Por, trajneri i ri i Everton Marco Silva sheh paraqitjen e fortë të brazilianit 21 vjeçar si pjesë të skuadrës se tij.

Yerry Mina (Everton) – 28.5 milionë funte

Yerry Mina ka qenë sybnim i shumë skuadrave të Premier ligës por ishte Everton që arriti ta përfundojë marrëveshjen në fund duke e blerë atë për 28.5 milionë funte nga Barcelona. Kolumbiani kishte pasur vetëm pesë paraqitje për Barcën në La Liga por fitoj shumë adhurues pas paraqitjeve të tij të mira në Botëror.

 

Largoi Behramin, trajnerit Petkovic i kërkohet të japë dorëheqjen

Një valë reagimesh të shumta kanë filluar në Zvicër, pas vendimeve të papritura të trajnerit Vladimir Petkovic.

Trajneri i zviceranëve largoi nga kombëtarja lojtarin me origjinë shqiptare Valon Behramim dhe sipas lajmeve pritet që ai të largojë edhe disa futbollistë të tjerë ku thuhet se do të jetë edhe Blerim Dzemaili.

Tani është gazeta më e madhe në Zvicër, “Blick” ajo që po i kërkon dorëheqjen trajnerit Petkoviç. Ka qenë drejtori i futbollit në këtë gazetë, Andrea Boeni i cili nëpërmjet një shkrimi ai shprehet i habitur për largimin e Behramit dhe nxjerr në pah një anë tjetër që trajneri ndoshta nuk e ka menduar.

Ndikimin e Behramit te lojtarët e tjerë shqiptarë që luajnë për Zvicrën. Kështu në mbyllje të shkrimit të tij ai kërkon largimin e trajnerit i cili do ti hapte rrugën një epoke të re në kombëtaren zvicerane.

UEFA publikon kandidatët për lojtarët më të mirë të edicionit të kaluar

Reali i Madridit dominon në listën e prezantuar nga UEFA, për kandidatët në garë për vlerësime individuale për lojtarin më të mirë në çdo rol, gjatë edicionit të kaluar në Champions League.

Mes 12 futbollistëve, që do të diskutojnë çmimet për çdo rol, bien në sy dukshëm përfaqësues të skuadrës “galaktike”, e cila u shpall kampione e Europës, duke u rikonfirmuar në të njëjtin fron.

Fituesit do të shpallen ditën kur do të hidhet shorti i fazës së grupeve të Champions League, mesditën e 30 gushtit, në Mynih. Juria, e cila ka dekretuar finalistët për secilin rol, përbëhej nga 32 trajnerët e ekipeve pjesëmarrëse në grupe sezonin e kaluar. Këtyre iu shtuan 55 gazetarë nga të gjitha federatat e UEFA-s, përfshi dhe Shqipërinë.

Në të njëjtën mënyrë, UEFA bëri publike edhe 3 finalistët për lojtarin më të mirë të Europa League, që u votuan nga trajnerët e fazës së grupeve dhe gazetarët. Bie në sy se, në listën e më të mirëve, dy janë nga Atletico Madrid, Godin dhe Griezmann, e tjetri Dimitri Payet i Marsejës, edhe kjo skuadër finaliste.

Lista e kandidatëve për lojtarët më të mirë të Ligës së Kampionëve 2017-2018:

Portierë: Alisson Becker (Roma, tani Liverpool), Gianluigi Buffon (Juventus, Tani PSG), Keylor Navas (Real Madrid)

Mbrojtës: Marcelo (Real Madrid), Sergio Ramos (Real Madrid), Raphaël Varane (Real Madrid)

Mesfushorë: Kevin De Bruyne (Manchester City), Toni Kroos (Real Madrid), Luka Modrić (Real Madrid)

Sulmues: Lionel Messi (Barcelona), Cristiano Ronaldo (Real Madrid, tani Juventus), Mohamed Salah (Liverpool)

Vuçiç: Angazhohem për ndarje ndërmjet serbëve dhe shqiptarëve

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, tha të enjten se ai angazhohet për ndarje ndërmjet serbëve dhe shqiptarëve në Kosovë, duke u bërë jehonë kërkesave të Serbisë për ndarjen tokësore të Kosovës në kuadër të procesit për normalizimin e marrëdhënieve.

“Unë jam në favor, dhe kjo është politika ime, për ndarjen me shqiptarët, sepse të kemi një territor që nuk dihet se kush e trajton atë dhe çfarë kujt i përket, është gjithmonë një burim i konflikteve të mundshme”, tha ai, duke nënvizuar se “nuk e fsheh një synim të tillë”, por, nuk dihet nëse këtë do ta pranojë populli serb apo jo dhe, nëse do të ketë sukses, kjo nuk varet vetëm nga Serbia.

“Duhen dy veta për tango”, tha ai.

Kosova e ka hedhur poshtë idenë e ndarjes tokësore të saj, ndërsa është përfshirë ne debatet e nxitura nga ideja e presidentit Hashim Thaçi për ‘korrigjimin e kufirit” që sipas tij, nënkupton bashkimin e Luginës së Preshevës, një rajon me shumicë shqiptare në jug të Serbisë, me Kosovën.

Serbia është zotuar se nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës që u shpall në shkurt të vitit 2008 me mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian. Por, ajo është përshirë në një proces bisedimesh për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën, që është edhe kusht për integrimet evropiane të të dyja palëve.

Bisedimet pritet të rifillojnë në shtator dhe do të duhej të çonin në një marrëveshje gjithëpërfshirëse detyruese ligjore për normalizimin e marrëdhënieve.

Majko kërcënohet me likujdim nga Irani!

Ish-kryeministri dhe ministri aktual i Diasporës, Panedeli Majko është nën kërcënim nga agjentë të shërbimit sekret iranian. Lajmin e ka bërë të ditur vet Majko, në një intervistë dhënë për rrjetin televiziv amerikan, “Fox News“.

Ish-kryeministri shqiptar Pandeli Majko i tha Fox News se zyrtarë amerikanë i kanë thënë që të rrisë sigurinë personale, pas informacioneve për një kërcënimi kundër tij. Ndërsa ai (Majko) tha se strategjia e Iranit në rajon është e pashembullt,- dhe shtoi- nuk kam frikë“,- raporton televizioni amerikan.

Majko njihet si mbështetës i kauzës së muxhaedinëve (opozitës) së regjimit të Iranit që ndodhet në Shqipëri. Në një bisedë me gazetarin e “Fox News” Majko thotë se nga shërbimet amerikane i është thënë të ketë kujdes dhe të rrisë ruajtjen personale.

Një muaj më parë, autoritetet e BE deklaruan se ndaluan një sulm terrorist të organizuar nga shërbimi sekret iranian. Arrestimet e atentatorëve të dyshuar u bënë në Vjenë. Mes të ndaluarve ishte dhe një diplomatë i ambasadës së Iranit. Sulmi ishte planifikuar të kryhej në takimin e opozitës iraniane në Paris. Pjesë e këtij takimi ishte dhe Pandeli Majko dhe politikanë të tjerë të SHBA dhe BE që mbështesin ndryshimin e regjimit politik aktual në Iran.

Iran plots terror on European soil as EU tries to shield regime from Trump sanctions push

As the European Union decries America’s restoration of Iran sanctions, the Islamic regime is rewarding Europe’s support by ramping up its terror operation on the continent — allegedly plotting attacks against Iranian dissidents there and politicians who back them.

The Trump administration restored sanctions on the rogue regime this week, a consequence of the U.S. decision to withdraw from the Obama-era Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA). That move provoked a strong response from European leaders, who said they “deeply regret” the U.S. decision.

TRUMP REINSTATES IRAN SANCTIONS, SLAMS ‘HORRIBLE’ NUCLEAR DEAL 

“The lifting of nuclear-related sanctions is an essential part of the deal,” E.U. High Representative Federica Mogherini, along with French, German and British foreign ministers, said in a joint statement, vowing to “protect European economic operators engaged in legitimate business with Iran.”

But the regime, while facing significant unrest at home over corruption and mismanagement that has led to water shortages and food price hikes, allegedly has been exporting terror to Europe.

IRAN’S WIDESPREAD AND GROWING PROTESTS PUSH CITIZENS TO BRINK 

Last month, an Iranian diplomat based in Vienna was one of four arrested for an alleged plot to bomb an annual gathering of Iranian dissident groups in Paris, which Trump lawyer Rudy Giuliani attended.

German prosecutors allege that Assadollah Assadi was a member of the “Ministry of Intelligence and Security,” (MOIS) tasked with combating observation groups inside and outside of Iran. He is charged with activity as a foreign agent and conspiracy to commit murder. Iran Foreign Minister Javad Zarif has called the allegations a ploy.

The Wall Street Journal reported that Dutch authorities expelled two Iranian diplomats in July linked to the assassination of one Iranian dissident who was murdered in the Hague in November.

There are also concerns about the regime’s presence in Albania, where dissidents told Fox News the Iranian embassy is staffing up and has sent top intelligence operatives. Albania is significant as it was where more than 2,000 Iranian dissidents belonging to People’s Mujahedin of Iran (MEK) were relocated from Iraq in 2016.

The National Council of Resistance in Iran (NCRI) said that the regime wanted to murder them in Iraq, and the failure to do so marked a “major setback” for the regime.

President Trump's national security adviser says the re-imposition of U.S. sanctions on Iran is an indication of how strongly the Trump administration feels that the regime's 'belligerent activity' must end.

Former Albanian Prime Minister Pandeli Majko revealed to Fox News that he has been told by U.S. officials that he needs to increase his security after intelligence of a threat against him.

While he said Iran’s strategy in the region is “unprecedented,” he also told Fox News, “I am not afraid.”

A senior U.S. counterterrorism official confirmed to Fox News that Albanian authorities arrested two Iranian operatives on terror charges earlier this year.

“Iran has a long history over the last 39 years of conducting and planning assassinations and terrorist actions against opponents of the Iranian regime, including a series of assassinations and attack plots in recent years in European countries,” the official said.

U.S. officials have not been shy about calling out the terror plots. Secretary of State Mike Pompeo, in a speech last month, pointed to the Paris attempt as proof of the regime’s intentions.

“This tells you everything you need to know about the regime: At the same time they’re trying to convince Europe to stay in the nuclear deal, they’re covertly plotting terrorist attacks in the heart of Europe,” he said.

Mohammad Mohaddessin, the chairman of the Foreign Affairs Committee of the National Council of Resistance of Iran (NCRI), said in a statement to Fox News that there is no doubt that the plots are coming from the regime’s leadership.

“The Iranian regime’s foiled plots in Albania and in Paris were similar to the operations that ISIS carried out in terms of targeting big crowds and inflicting damage to a large number of people at once,” he told Fox News in a statement.

“These plots were decided and planned at one body, namely the Supreme National Security Council. These plots were approved by Ali Khamenei, the regime’s supreme leader, and were relegated to the MOIS to be carried out.”

United Nations Ambassador Nikki Haley discusses sanctions against North Korea, Russia and Iran, while also addressing Venezuela's humanitarian crisis.

The alleged terror threats are likely only to increase the pressure on the E.U. to abandon its opposition to sanctions and get on board with U.S. efforts to pressure Iran into either reform or regime change. This week, U.S. Ambassador to the U.N. Nikki Haley accused the bloc of “playing politics” on the issue.

“The E.U. can do what they want but you can’t condone the practices that are coming out of Iran, so the E.U. will have a decision to make,” Haley told Fox News on Wednesday.

Fox News’ Ben Evansky, Rich Edson and The Associated Press contributed to this report.

Po kurohet me kancer malinje, zonja e parë e Sirisë: Gjej forcën tek populli sirian

Zonja e parë e Sirisë, Asma Assad i është drejtuar publikut një ditë pas publikimit të lajmit se po trajtohet kundër kancerit të gjirit, duke thënë se ajo ndan të njëjtën rezistencë si bashkatdhetarët e saj që kanë duruar vështirësitë e luftës.

 “Unë i përkas njerëzve [sirianëve] të cilët kanë mësuar botën për durimin, forcën dhe përballimin e mosmarrëveshjeve“, tha ajo në deklaratën e publikuar nga presidenca siriane.

Nëna e tre fëmijëve tha se është fuqizuar nga “vendosmëria dhe forca” e popullit sirian, i cili është rritur vetëm vitet e fundit.

Presidenca siriane njoftoi të mërkurën se 42-vjeçarja kishte një tumor malinje të gjirit, një nga më të rrezikshmit. Postimi u shoqërua nga një fotografi e Asma dhe burri i saj, Presidenti sirian Bashar Assad, i ulur në një spital të Damaskut.

Asma Assad u lind nga prindërit sirianë në Londër dhe u diplomua nga Kolegji Mbretëror atje. Në vitin 2000, shtetasja siriano-britanike u martua me Bashar Assadin. Çifti ka tre fëmijë: Hafez, Zein dhe Kareem.

Aleksandër Moisiu, ky bir shqiptari e komedian i shquar do të luajë në “L’Atelier”

Nga Aurenc Bebja*, Francë

Gazeta franceze, “La Semaine à Paris”, ka botuar, më 14 tetor 1927, në faqen n° 24, një shkrim kritik për aktorin e famshëm me origjinë shqiptare, Z. Aleksandër Moisiun, të cilin Aurenc Bebja, nëpërmjet blogut të tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë në vijim për publikun shqiptar:

Nëse jo shumica, shumë nga spektatorët që do të marrin pjesë në shfaqjet e dhëna në Atelier nga z. Aleksandër Moisi, e njohin atë vetëm prej reputacionit të tij. Nuk ka dyshim për mua se jo të gjithë që dalin nga salla e teatrit, bëhen admirues të tij.

Ai është një komedian shumë i madh. A është loja e tij specifikisht gjermane? Më duket se jo ; në fakt, ai anon po aq në aktorët gjermanë (që e rrethonin atë në shfaqjen e parë që ai luajti) sa në tanët (që i dhanë pastaj replikën).

Nuk e di nëse ky bir shqiptari dhe italianeje (gjuha amtare e të cilit është italishtja) flet një gjermanishte të përsosur.

Në çdo rast, ai shprehet shumë mirë në frëngjisht. Ai na u shfaq në dy vepra të Tolstoit, dhe kam përshtypjen se rusi i madh i përshtatet temperamentit të tij. Do t’ju tregoj herën tjetër në lidhje me interpretimin e tij të Hamletit – të cilin ai do ta bëjë në momentin kur ky numër i “La Semaine à Paris” do të arrijë te abonentët tanë.

Analiza e tepërt e lojës aktori rrezikon sterilizimin e saj në kujtesën e tij. Rrjedhshmëria e artit skenik kërkon që t’i përmbahemi përshtypjeve. Ajo që prodhohet nga z. Moisi është e thellë, dhe nga vetë fakti i thellësisë së shfaqjes së tij. Ajo që e karakterizon është mprehtësia e rezonancës përmes përçmimit të dukshëm.

Trupa gjermane që rrethon z. Aleksandër Moisi (një nga përkthyeset, znj. Rosa Bertens luan pastaj në frëngjisht, shumë mirë), është e mirë. Ajo të bën që të shtrëngosh jetën nga afër.

Ndoshta, mund të fajësohet tendenca për të luajtur shumë para publikut. Nga dhimbja akute e lojës së saj, përkthyesja kryesore, znj. Léontine Sagan, më kujtoi të pakrahasueshmen Elisabeth Bergner-in në “A qui la faute? – Faji i kujt?”, filmi prekës i shfaqur aktualisht në Ursalines.

Dekoret skematike: një kanavacë, një tavolinë, janë vënë me mjeshtëri, falë lojës së dritave, – ndriçime “à la Rembrandt”. Në tërësi, një përpjekje shumë fisnike dhe një rezultat i mrekullueshëm.

C.S.C

*Burimi: Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania

Hidhet në erë autobusi i shkollës, humbin jetën 39 fëmijë, plagosen 50 të tjerë

JEMEN- Të paktën 39 fëmijë vdiqën dhe 50 të tjerë u plagosën në Jemen, pasi autobusi i shkollës me të cilin udhëtonin u hodh në erë pas një sulmi ajror.

Ngjarja ndodhi afër një tregu në krahinën e Saada. “Pas një sulmi në një autobus ku udhëtonin fëmijë në një treg në Dahyan, në veri të Saada, në spital kanë mbërritur dhjetra të vdekje dhe të plagosur”, shkruan Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq në Twitter.

Sipas udhëheqësve, pas sulmit fshihet koalicioni i udhëhequr nga sauditët.

Komente të rënda për gratë myslimane, Boris Johnson nën hetim

Ish-sekretari britanik Boris Johnson tha se vendosja e burkas tek gratë myslimane ishin mizore ndaj tyre, duke e adresuar fajin tek ata që ai i quan “regjime shtypëse mashkullore”.

Johnson është i bindur se shkaktar janë burrat, megjithëse kjo ha shumë debate. Deklaratat sollën reagime të shumta.

BBC shkruan se Johnson është duke u përballur me një hetim të mundshëm për shkeljet e Kodit të Sjelljes të Partisë Konservatore.

Partia ka marrë dhjetëra ankesa për komentet e ish-sekretarit të jashtëm për gratë myslimane që mbajnë burka.

Ankesat do të shqyrtohen nga një panel i pavarur i cili mund t’i referojë z. Johnson në bordin e partisë, i cili ka fuqinë ta dëbojë atë.

Partia refuzoi të komentojë mbi hollësitë e hetimit.

Z. Johnson ka hedhur poshtë thirrjet për të kërkuar falje, duke deklaruar se njerëzit që mbanin burka dukeshin si “kuti letrash” ose “hajdutë bankash”.

Kritikët e kanë akuzuar atë për nxitjen e islamofobisë për të rritur ambiciet e udhëheqjes së tij, por mbështetësit e tij thonë se ai flet për “vlera liberale”.

I dënuari në Serbi emërohet në Gjykatën Kushtetuese në Kosovë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, emëroi të enjten pesë anëtarë të Gjykatës Kushtetuese nëntë anëtarëshe të Kosovës, në mesin e të cilëve edhe një gjykatës serb, për të cilin pohohet se ka ikur nga Serbia për të shmangur një dënim me heqje lirie nën akuzat për korrupsion.

Radomir Laban, në muajin maj kishte marrë votat e 71 deputetëve të parlamentit të Kosovës për të shërbyer në Gjykatën Kushtetuese si përfaqësues i komunitetit serb.

Organizatat për të drejtat e njeriut dhe përfaqësues të opozitës reaguan atëbotë ndaj vendimit të parlamentit, duke kërkuar verifikimin e të votuarit.

Atëbotë zyra e presidentit Thaçi tha se “për shkak të dyshimeve të ngritura për të kaluarën e z. Laban, Presidenti i Republikës se Kosovës nuk do ta bëj dekretimin e tij, derisa organet kompetente të sigurisë dhe drejtësisë nuk e bëjnë verifikimin e plotë”.

Nuk pati ndonjë shpjegim nga zyra e presidentit nëse kjo ka ndodhur, por emri i gjyqtarit vazhdon të jetë në listën e të kërkuarve nga Beogradi.

Sipas autoriteteve në Serbi, Radomir Laban, ish zyrtar i doganave, ishte dënuar në vitin 2012 me gjashtë vjet heqje lirie, si pjesë e një grupi prej shtatë doganierësh dhe dhjetë afaristësh të akuzuar për kontrabandë milionëshe.

Të gjithë ata ishin arrestuar në vitin 2006. Pas shpalljes së dënimit, Radomir Laban, i ishte shmangur dërgimit në burg duke ikur në Kosovë.

Vitin e kaluar një gjykatë në Kralevë në Serbi, kishte lëshuar një urdhër arresti, por zbatimi i tij në Kosovë është pamundësuar për shkak të marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve.

E kaluara e kandidatëve, kontrollohet nga agjencitë e sigurisë, por puna e tyre në raste të tilla është e vështirë për shkak të refuzimit të Serbisë që të bashkëpunojë me institucionet e Kosovës.

Serbia vazhdon të kundërshtojë pavarësinë e Kosovës dhe u është kundërvënë përpjekjeve për anëtarësimin e saj në Policinë Ndërkombëtare (INTERPOL).

Radomir Laban, ishte propozuar për postin e anëtarit të Gjykatës Kushtetuese nga Lista Serbe, që është subjekti kryesor politik i serbëve të Kosovës. Zyrtarët e kësaj liste nuk e kanë komentuar situatën e krijuar pas votimit, që nxori në shesh edhe të kaluarën e të propozuarit të tyre.

Emërimi i sotëm nga presidenti Thaçi nxiti reagimin e lëvizjes Vetëvendosje në opozitë e cila tha se “rehabilitimi i një personi me të kaluar kriminale në institucionin më të lartë kushtetues, përveç që e degradon edhe më tej cilësinë e këtij institucioni, i katandisur si mos më keq për shkak të ndërhyrjeve dhe presioneve, ka për qëllim kryesor legjitimimin e “Zajednicës” (emri ne gjuhen serbe per asociacionin e komunave me shumicë serbe) dhe projekteve tjera të dëmshme. Ne nuk do ta lejojmë këtë dhe do të shohim gjitha mundësitë për zhbërjen e këtij dëmi”, thuhet mes tjerash në reagimin e kësaj lëvizjeje.