Reali apo Barcelona, kush fiton më shumë të ardhura?

 

March 8, 2016 – Madrid, Spain – Toni Kroos (midfielder; Real Madrid), Luka Modric (midfielder; Real Madrid) in action during the UEFA Champions League, round of 8 match between Real Madrid and Associazione Sportiva Roma at Santiago Bernabeu on March 8, 2016 in Madrid (Credit Image: © Jack Abuin via ZUMA Wire)

Përveç rivalitetit në fushën e lojës, Real Madridi dhe Barcelona janë në garë edhe për përfitimet financiare në Spanjë.

Sezonin e shkuar, kampion i përfitimeve u shpall Real Madridi.

Plot 748 milionë euro kanë arkëtuar madrilenët, kundrejt 686 të skuadrës katalanase.

Madje Reali do ishte shumë më lart nëse Barcelona nuk do kishte shitur Neymarin për 222 mln euro.

Rritja e madhe e arkëtimeve për skuadrën e Florentino Perezit ka ardhur në sajë të turneve miqësore gjatë verës si dhe nga trofeu i fituar i Champions League.

Megjithatë, edhe shpenzimet janë shumë të mëdha për madrilenët. Vetëm fondi i pagave vjetore shkon në 534 milionë euro, gati 71% e buxhetit.

Ajo që kuptohet qartë është se ky klub është superfuqi, madje që funskionon në mënyrë të shkëlqyer edhe si biznes.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *